Mis on TreeBuddy?
TreeBuddy on organisatsioon, mis annab võimaluse puude istutamisega võidelda kliimamuutuste ja bioloogilise mitmekesisuse vähenemisega.
Treebuddy annab igaühele võimaluse konkreetselt ja läbipaistvalt liituda metsa uuendamisega.
Tehes tihedat koostööd kohalike kogukondadega, istutavad nad puid läbipaistval ja jätkusuutlikul viisil.
Miks on keskkonnasõbralik fokuseerida puude istutamisele?
Puud, nagu kõik taimed, seovad õhust süsihappegaasi (CO2) ja seeläbi kasvades ka süsinikku. Lisaks on puudel rikkalik maa-alune juurestik, mis säilitab püsivamalt süsinikku nii nende juurtes kui ka ümbritsevas pinnases. See teenindab kogu maa-alust ökosüsteemi.
Puude istutamine on sujuv ja loomulik meetod kliimamuutuste ja bioloogilise mitmekesisuse vähenemise leevendamiseks säästval ja tõhusal viisil. Puud on lisaks uskumatult osavad metsloomadele peavarju, toitumist ja muid hüvesid pakkuma.
Kuidas on Treebuddy erinev teistest puude istutajatest?
Enamik puude istutamise organisatsioone kannatab kahe erineva väljakutse all: nõrk kontrollitavus ja lühiajaline keskendumine.
Treebuddy pakub puid kui teenust, tehes tihedat koostööd kohalike kogukondadega ja keskendudes istutatud puude pikaajalisele ja igakülgsele hooldusele, tagades samal ajal puude istutamise kontrollitavuse ja läbipaistvuse.
Kuidas TreeBuddy tagab puude jätkusuutlikkust?
Iga istutatud puu dokumenteeritakse ja märgitakse rakenduse TreebuddyEarth kaudu digitaalsele kaardile. Puid näeb kaardil koos fotoga.
Iga puud on võimalik jälgida GPS-koordinaatidega. Iga puu kohta saab regulaarselt pilte ja värskendusi kohalikelt puuistutajatelt. Puudele istutamine tagab kohalikele vastava hariduse omandamise ja pikaajalise puude hooldamise.
Istutamiseks valitakse hoolikalt puuliike, millel oleks oluline mõju bioloogilisele mitmekesisusele ja märkimisväärne mõju CO2 sidumisele.
Miks istutada puid peamiselt troopikasse?
Puud kasvavad kiiremini troopikas. Näiteks kulub mangroovil vaid 15 aastat, et saavutada täielik küpsus. Põhjamaades kulub mitu aastakümmet või rohkemgi, enne kui puud kasvavad küpseks ja muutuvad tõhusaks süsiniku neelajaks.
Metsade istutamine toimub peamiselt troopikas ja ka seal, kus 85% meie maismaa bioloogilisest mitmekesisusest on ohus ning paljud liigid on väljasuremise äärel.
Treebuddy abiga saab tõhusalt aidata leevendada laialt levinud kohalikku vaesust. Nendes piirkondades puude istutamine ja nende eest hoolitsemine annab kohalikele kogukondadele rohkem sissetulekuid.
Miks istutatakse peamiselt mangroovipuid?
Mangroovid on mitmel põhjusel superpuud keskkonnale, bioloogilisele mitmekesisusele ja kohalikele kogukondadele.
Esiteks saavutavad teiste puudega võrreldes kiiresti täisküpsuse. Sedasi avaldavad puud märkimisväärset mõju CO2-le ning seovad süsiniku kiirema ja suurema mahuga.
Mangroove peetakse bioloogilise mitmekesisuse levialadeks. Nad on uskumatult produktiivsed, pakkudes peavarju ja toitumisalasid mitmesugustele liikidele, eriti rannikualadel.
Neil on ka oluline majanduslik tähtsus koos positiivsete ökoloogiliste mõjudega.
Kui palju süsihappegaasi üks mangroovipuu püüab?
Puu kliimamõju, mida mõõdetakse ka puu eluea jooksul kogutud CO2 väärtustena, on puuliikide lõikes väga erinev. Globaalne keskmine on umbes 300 kg CO2 ühe puu kohta selle eluea jooksul.
Ekvaatori lähedal asuvates istandustes on CO2 sidumiseks ideaalsed troopilised kliimatingimused. Üks mangroovipuu vähendab 25 aasta jooksul vähemalt 300 kg CO2.
ELis oli süsinikdioksiidi jalajälg 2020. aastal 7,77 tonni süsinikdioksiidi elaniku kohta. Kui istutada Treebuddyga 25 aastaks 26 mangroovipuud koos hooldamisega, seoksid puud vähemalt 7,8 tonni CO2.
Kuhu ja miks puud istutatakse?
Praegu istutatakse puid Tiibetis, Indias, Filipiinidel ja Indoneesias. TreeBuddyl on suur potentsiaal ja suutlikkus laiendada istutusalasid oma ulatuslikus ülemaailmses võrgustikus.
Puud on peremeheks 80% planeedi bioloogilisele mitmekesisusele! Metsad reguleerivad kliimamuutusi, pakuvad toitumist ja elupaiku erinevatele liikidele, lisaks muudele eelistele, mis aitavad kaasa bioloogilise mitmekesisuse õitsengule.
Näide ohus olevast liigist on Indoneesias Natuna saarel asuv ahvipopulatsioon Kekah. Mangroovide istutamine aitab päästa imelist looma, pakkudes neile toitu ja peavarju.